Panele słoneczne mają wiele zalet (i trochę wad)

Zalety paneli słonecznych

Panele słoneczne cieszą się coraz większą popularnością, i to nie bez powodu! Przeczytaj ten krótki wpis i dowiedz się więcej na temat fotowoltaiki.

Zalety: 

- Energia słoneczna jest niewyczerpywalna i nie zanieczyszcza środowiska.
- Energia jest czysta i nie emituje gazów cieplarnianych.
- Energia słoneczna stanowi część zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową i ogrzewanie. Instalacja kolektorów słonecznych pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności.
- Koszty utrzymania i eksploatacji systemu grzewczego są stosunkowo niskie.
- Jest to całkowicie bezgłośne źródło energii elektrycznej, co nie ma miejsca np. w przypadku instalacji wiatrowych.
- Wydajność energetyczna jest dodatnia: potrzeba średnio od 3 do 4 lat, aby panel wyprodukował energię niezbędną do jego produkcji, a panel słoneczny wytwarza średnio od 9 do 14 razy więcej energii niż zużył do swojej produkcji.



 Wady: 

- Koszt inwestycji w system solarny jest stosunkowo wysoki.
- Energia słoneczna jest energią przerywaną. Dlatego potrzebny jest dodatkowy system grzewczy.
- Energia słoneczna może być produkowana tylko wtedy, gdy występuje światło słoneczne.
- Musi istnieć możliwość magazynowania ciepła w ogrzewanych balonach lub płytach.
- Żywotność instalacji fotowoltaicznej nie jest wieczna, od 20 do 30 lat. Wydajność ogniw fotowoltaicznych zmniejsza się wraz z upływem czasu. Ogólnie rzecz biorąc, mówimy o spadku wydajności paneli fotowoltaicznych o 1% rocznie. Ponadto panele słoneczne zawierają toksyczne odpady: miedź, chrom, krzem, kadm i tellur.
- Sprawność paneli fotowoltaicznych jest nadal niska i wynosi około 20% (dla najlepszych). Energia fotowoltaiczna jest zatem lepiej dostosowana do projektów o niewielkich potrzebach, takich jak np. dom jednorodzinny.

Recykling przedmiotowych paneli słonecznych

"Długość życia" paneli fotowoltaicznych wynosi średnio 20 lat, a pierwsze panele wprowadzone do użytku w latach dziewięćdziesiątych XX wieku podnoszą obecnie kwestię recyklingu. Szacuje się, że liczba używanych paneli słonecznych w Europie w najbliższych latach wzrośnie: w 2010 r. recykling stanowił 500 ton, szacuje się, że w 2020 r. będzie to 2 000 ton rocznie.




 Proaktywni przemysłowcy

Należy zauważyć, że producenci, działający w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, często przejmowali inicjatywę i organizowali, przynajmniej dla nielicznych liderów rynku, własne kanały recyklingu.
Możliwych jest kilka dróg: ponowne wykorzystanie paneli do budowy nowych paneli słonecznych oraz ponowne wykorzystanie materiałów do produkcji ekranów płaskich.

Podsumowanie: 

Panele fotowoltaiczne to wciąż stosunkowo nowy temat, jednak jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie w naszych domach. Instalacja fotowoltaiczna ma wiele zalet, jak i wad. Warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem w swoim domu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Panele słoneczne - z instalatorem czy bez?

Instalacja paneli słonecznych