Dom przyjazny środowisku

Instalacja paneli słonecznych

Pewnie zauważyłeś wzrost rachunków za energię w domu - i wiesz, jakie szkody wyrządzamy naszemu środowisku. Ale czytałeś również o sposobach oszczędzania energii. Słyszałeś o panelach słonecznych, ich zaletach, kosztach i zwrocie z inwestycji. Teraz jesteś zainteresowany ewentualną instalacją systemu elektrycznego wykorzystującego energię słoneczną we własnym domu. Co jest związane z procesem instalacji? Przeczytaj poniżej, aby się dowiedzieć.


Ile i jakiego rodzaju paneli słonecznych będziesz potrzebował?

Zależy to od wielu czynników, w tym od przestrzeni, jaką posiadasz, miejsca zamieszkania i ilości pieniędzy, jakie musisz wydać na panele słoneczne. Niektóre panele słoneczne są znacznie bardziej wydajne, ale o wiele bardziej kosztowne. Niektóre mniej wydajne typy paneli słonecznych są bardziej przystępne cenowo, ale będą wymagać zakupu większej ilości paneli słonecznych w celu zrekompensowania ich opóźnień w wydajności.

Być może mieszkasz w okolicy, która nie ma dużo słońca. Być może mieszkasz w okolicy, która cieszy się dużą ilością słońca. To wszystko są czynniki, które należy wziąć pod uwagę, wybierając odpowiednie panele słoneczne i określając, który rodzaj systemu jest odpowiedni dla Twoich potrzeb mieszkaniowych.




Istnieją trzy główne rodzaje paneli słonecznych

Monokrystaliczne panele słoneczne z krzemu, polikrystaliczne panele słoneczne i cienkowarstwowe ogniwa słoneczne. Są one wymienione w kolejności malejącej w zależności od wydajności paneli i kosztów.

Monokrystaliczne panele słoneczne z krzemu są najbardziej wydajnymi panelami, ale mają wyższą cenę niż cienkowarstwowe ogniwa słoneczne. Cienkowarstwowe ogniwa słoneczne są świetne, jeśli masz dużo miejsca, ponieważ kosztują mniej, ale będziesz musiał zainstalować ich więcej, aby uzyskać te same korzyści i zwrot z energii. Ale większość właścicieli domów nie ma wystarczająco dużo miejsca na tego typu ogniwa słoneczne. Wszystko jest kwestią kompromisu.

Rozpoczęcie procesu instalacji

Przejdźmy do przodu i załóżmy, że wykonałeś badania, skontaktowałeś się z renomowanym instalatorem i jesteś gotowy do instalacji. O co chodzi? I jak szybko zaczniesz zauważać swój zwrot z inwestycji?

Instalacja paneli słonecznych

Zacznijmy od rozmowy o tym, co naprawdę dzieje się, gdy instalujesz panele słoneczne w swoim domu i jak zamieniają one światło słoneczne na energię. Po pierwsze, panele słoneczne zamieniają światło słoneczne na prąd stały. Inwerter (część twojego systemu energii słonecznej, która przetwarza zmagazynowaną energię na napięcie potrzebne do uruchomienia standardowych urządzeń elektrycznych) zamienia ten prąd stały na prąd zmienny.

 Twój dom pobiera potrzebną mu energię w oparciu o liczbę jednostek elektrycznych wymagających energii. Jeśli system fotowoltaiczny w Twoim domu jest również podłączony do sieci, wszelka dodatkowa, niewykorzystana energia elektryczna jest przekazywana z powrotem do sieci (lub do akumulatora, jeśli masz zapasowy akumulator). W takich przypadkach zazwyczaj można skorzystać z tzw. pomiarów netto. Jest to zasadniczo kredyt, który jest przekazywany na Twoje konto energetyczne przez przedsiębiorstwo energetyczne.





 Kiedy pobierasz energię z sieci (ponieważ nie masz już wystarczająco dużo energii słonecznej do zużycia), opomiarowanie netto rekompensuje ilość energii, którą dałeś do sieci. W zasadzie możliwe jest wyjście z saldem zerowym, ponieważ to, co włożysz do sieci (z paneli słonecznych) jest mniej więcej taką samą ilością, jaką pobrałeś z sieci (np. w nocy).

W niektórych miejscach, szczególnie na wsi, gdzie dostępność sieci jest ograniczona lub nie ma jej wcale, można zainstalować domowe systemy słoneczne, które nie są podłączone do sieci. Twoja konwersja światła słonecznego jest taka sama, ale nie będziesz miał możliwości podłączenia do sieci, gdy zabraknie Ci energii słonecznej. Ten rodzaj instalacji fotowoltaicznej wymaga znacznego monitorowania zużycia energii, aby mieć pewność, że masz wystarczająco dużo energii, aby przejść przez cały dzień.

Zanim cokolwiek zostanie zainstalowane, instalator przyjdzie do Twojego domu i oceni Twój dom pod kątem właściwego typu instalacji - poprosi Cię i skonsultuje z Tobą następujące rzeczy:
- Ile słońca będziesz miał
- Gdzie system zostanie umieszczony (na dachu, na ziemi)
- Jak duży będzie musiał być system, aby zaspokoić twoje potrzeby energetyczne
- Czy będziesz podłączony do sieci, czy nie
- Jak można zoptymalizować bezpieczeństwo i funkcjonalność systemu po jego zainstalowaniu

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Panele słoneczne - z instalatorem czy bez?

Panele słoneczne mają wiele zalet (i trochę wad)

Instalacja paneli słonecznych